Zákaznická linka
605 228 750
(Po–Pá, 8:00–15h)

Kukuřice jahodová (Zea mays)

Vařená, solená a nebo třeba pečená. Kukuřice je vždy výtečná! Pochází z tropických a subtropických oblastech Jižní a Střední Ameriky. Rostliny dorůstají přes 2,5 m. Kořeny pronikají do hloubky 1,5 - 3,0 m. Stébla mají 8 - 10 článků. Listy jsou uspořádány vstřícně. Samčím květenstvím je lata, která vyrůstá z posledního článku stébla. Samičím květenstvím je palice. Odrůdy kukuřice se liší především výškou rostlin, tvarem palic, barvou zrn, chutí a účelem pěstování.

Cena
18,90 Kč s DPH (15 %)
17,01 Kč
VIP SLEVA
Dostupnost
Tento produkt již nelze zakoupit
Výrobce
Nohel Garden
Kód zboží
6569cc
Nevíte si rady s výběrem? Zeptejte se odborníka

Cukrová kukuřice (Zea mays L. var. Saccharata) je významným druhem lahůdkové zeleniny. Semena obsahují hodně cukru, vitaminu B i vlákniny. Na polích se ve velkém pěstuje kukuřice na zrno (Zea mays indentata). Kukuřice obecná (Zea mays indurata) má odlišný tvar zrn, která jsou kratší, tvrdá a kulatější. U nás se nepěstuje. Pukancovou kukuřici (Zea mays everta) známe především od konzumace popcornu. Moučná kukuřice (Zea mays amylacea) má měkká zrna. Používá se k výrobě mouky na speciální pečivo - tortilly atd. Indiánská kukuřice je druh s menšími klasy a různobarevnými zrny. Jedná se o kukuřici okrasnou, která se používá jako dekorace.

Kukuřičná zrna mají vysoký obsah vitamínů skupiny B, a to zejména thiaminu (B1), dále biotinu (B3), kyseliny pantotenové (B5) a kyseliny listové (B9). Všechny tyto vitamíny jsou nezbytné pro správnou funkci našich orgánu a metabolické procesy organismu. Z minerálních látek jsou v kukuřici zastoupeny hlavně železo, hořčík, zinek, mangan a selen, opět nepostradatelné stopové prvky, např. pro krvetvorbu, okysličování buněk, správnou hladinu hormonů, plodnost a potenci, zdravou pleť a hezké vlasy.

Jak pěstovat kukuřici

Substrát:

Vyžaduje záhřevné, hluboké, písčitohlinité půdy. Vyžaduje půdy hluboko zpracované.

Hnojení:

Ke hnojení kukuřice se běžně používají organická hnojiva. Vhodná je podzimní aplikace, pouze na lehkých půdách lze tolerovat jarní hnojení. Dávky N 100 kg/ha , P 25 kg/ha P2O5 a K 90 kg/ha K2O.
Cukrová kukuřice vyžaduje vyhnojenou půdu chlévským hnojem nebo kompostem na podzim v dávce 30 až 60 kg na 10m2. Před výsevem na jaře přihnojíme půdu dávkou 300 g draselné soli a 300 g superfosfátu na 10m2.
Lahůdkovou kukuřici v červnu přihnojíme dávkou 200 g ledku a 250 g superfosfátu na 10m2, případně dvakrát po 200 g hnojiva NPK (v červnu a začátkem července). Vhodné je i přihnojení na list.

Škůdci:

Z houbových chorob se na kukuřici vyskytuje sněť kukuřičná. Na rostlině způsobuje kulaté nádory, které se odstraňují a pálí ještě před tím, než se rozpadnou. Občas se mohou vyskytovat i rzi, kdy jejich mezihostilem je šťavel. Vhodná je likvidace mezihostitele a a chemická ochrana. Rostliny ošetřujeme preventivně fungicidy a moříme osivo.
Ze živočišných škůdců se na rostlinách mohou vyskytovat např zavíječ kukuřičný. Jeho housenky poškozují rostliny požerem. Dalším škůdcem, který se objevuje v červnu a červenci je molice kukuřičná. Rostliny proti škůdcům ošetřujeme speciálními insekticidy.
Na kukuřici se mohou objevit i virové infekce - zakrslý růst, červené listy. Rostliny v tomto případě likvidujeme.

Sklizeň:

Cukrová kukuřice je vhodná ke konzumaci v přechodu z mléčné do voskové zralosti. Zrna jsou ještě měkká, ale pokud do nich zatlačíme nehet, mléčná šťáva už nevytéká. Kukuřici pukancovou sklízíme, když je povrch semen sklovitý a hladký.

Hmotnost (kg) 0